KYC Nedir?

KYC: Kimlik Doğrulama İlkesi

Eğer kripto para borsalarında bir hesabınız varsa ‘KYC Politikası’nı kesinlikle duymuş olmalısınız. Yoksa da şimdiden belirtelim; üye olma işleminden sonra ilk duyacağınız kavramlardan birisi olacak. İngilizce ‘Know Your Customer’ tanımlamasının baş harflerinden oluşan KYC’nin anlayabileceğimiz şekli: Müşterini Tanı. Peki tam olarak KYC nedir? Ne işe yarar? Neden finans hizmeti veren firmalar bu politikayı benimsiyor? Bu yazımızda KYC’ye yönelik sorularınızı cevaplandıracağız.

KYC Nedir?

Genellikle finansal yapıların kullandığı KYC, aslında bir ‘tanıma’ sistemidir. Gerek dijital platformlarda gerekse günlük hayatlarımızda sık sık duyduğumuz dolandırıcılık ve hırsızlık olaylarının hepsi maddi çıkar amaçlıdır. İşler dijitalleştiğinde de bu tür olaylarla karşılaşma riski olabilir. İşte KYC burada devreye giriyor. Özellikle kimlik hırsızlığı gibi istenmeyen olaylara karşı gerçekten de güçlü bir koruma sağlıyor. Buna ek olarak, kara para aklama gibi uluslararası çaptaki organize suçlara karşı da iyi bir savunma mekanizması görevi görüyor.

KYC genellikle müşteri ve finans kurumu arasındaki ilk temasta başlıyor. Eğer KYC prosedürlerini yerine getirmezseniz tüm hizmetlerden faydalanamayabiliyorsunuz. Hizmetlerin kısıtlanması aslında burada hem sizi hem de ilgili kurumu güvenceye alıyor. KYC prosedürünü tamamladığınızda ise sisteme kaydınız gerçekleştiği için daha sonra kimse sizin bilgilerinizle hesap açamıyor, para çekme talebinde bulunamıyor. Şöyle düşünebilirsiniz; fiziksel olarak bir bankaya gittiğinizde ne işlem yapacaksanız yapın, öncesinde mutlaka kimliğinizi gösterip sizin gerçekten de iddia ettiğiniz kişi olduğunuzu kanıtlarsınız. KYC’yi de bu şekilde düşünebilirsiniz: dijital bir kimlik kontrolü.

KYC Nedir

KYC prosedürleri doğrultusunda genellikle sizden kimlik bilgileriniz, herhangi bir faturanız veya ikematgah bilgileriniz gibi bilgiler istenebilir. Bu tür dökümanlar ve biyometrik tanıma sayesinde, hesabınıza sizden başkasının erişim imkanı neredeyse kalmaz. Aslında bir açıdan, kaydolurken girdiğiniz bilgileri teyit edersiniz. Girişte vermiş olduğunuz bilgiler, gönderdiğiniz belgelerdeki bilgilerle eşleştirilir ve teyit gerçekleşir. Bu sayede firmalar sizi ‘tanımış’ olur.
‘Sizi tanımak’ ne anlama geliyor? Üstteki satırlarda da söz ettiğimiz gibi; hem sizi hem de ilgili hizmet veren firmayı güvence altına alıyor. Buna ek olarak, herhangi bir sahte isimle kara para aklama gibi yasa dışı aktivitelerin gerçekleşme ihtimalini de minimuma indiriyor.

Sağladığı yüksek korumanın yanı sıra KYC, dijital hizmet kalitesinin artırılmasında da rol oynuyor. Finansal yapılara, sizi tanıdıktan sonra size en uygun hizmeti verebilme olanağı sağlıyor. Yatırım yapmak bireysel stratejilere ve yöntemlere göre şekillendiği için, kişiselleştirilmiş hizmet alabilmek de bu bağlamda oldukça önem arz ediyor.

Sonuç

KYC başta finansal yapılarda olmak üzere, güvenliği sağlamak amacıyla girilen bilgilerin istenilen belgeler aracılığıyla doğrulanmasını ifade eder. KYC özellikle kara para aklama, kimlik hırsızlığı, sahte kimlikle işlem yapma gibi yasa dışı faaliyetlerin önüne geçmek için kullanılır. Buna ek olarak kişiselleştirilmiş hizmet alabilmenizi sağlamak için firmaların sizi tanımasında da kilit rol oynar. Bu özellikleriyle KYC, yeni nesil finansal teknolojilerin güvenliğini üstleniyor.

Kaynaklar: