Etherscan

Ethereum Kâşifi Etherscan

Merak, insanlığın bugün bulunduğu yere gelmesini sağlayan en büyük etken. İnsanoğlu merak etmeseydi eğer, bugün kullandığımız yüzlerce icat da olamazdı. Yıldızları merak etmeseydik teleskoplar olmazdı mesela. Denizlerin altını merak etmesek denizaltılar olmazdı. Uzayı merak etmesek, günümüzde kullandığımız kitle iletişimin bel kemiği uydular bugün bildiğimiz kadar iyi olmazdı veya belki de hiç olamazdı. Binlerce yıllık bir evrimin sonucu olarak insanlık, merak dürtüsü ile hareket eder. Bu merak nereden tetiklendiğinden bağımsız olarak bizi biz yapan ve ilerleten etkendir.

Dünyanın en çok tıklanan internet sitesi hangisidir diye sorsak hangi cevabı alırız? Birçok kişinin ilk başta aklına gelmese de Google dünyanın en çok tıklanan internet sitesidir. Google arama motoru günün herhangi bir anında milyonlarca soruyu cevaplandırmaya çalışıyor. Bu motorun günlük olarak bu kadar kullanılmasını sağlayan şey ise yine insanlığın merakı. Son yıllarda trendlerden bağımsız olarak arama listelerinde bulunan bazı terimler var.

Kripto para terimleri ve kripto paralar değer kazandıkça, araştırılmaları da artıyor. Milyonlarca insan, bu merkeziyetsiz yeni para birimlerini anlamaya çalışıyor. Ancak sistemin çalışma prensipleri anlaşıldıktan sonra daha büyük bir sorun ortaya çıkıyor. Kripto paralarda, örneğin Ethereum’da, geriye doğru giderek her bir işlemi görebilirsiniz. Bu işlemi el yordamı ile arayüz olmadan yapmak, samanlıkta iğne aramak gibidir. Özellikle yeni başlayan bir yatırımcı için Ethereum veya herhangi bir kripto para içerisinde işlemlerin nereden geldiğini, miktarlarını ve benzin ücretlerini görmek çok zor ve meşakkatli bir işlem. Yeni yatırımcıların şansına bu işi kolaylaştıran bir web sitesi var.

Etherscan

Etherscan Nedir?

Özellikle yeni girdiğiniz bir borsada işlemleri bilmek önemlidir. Etherscan size günlük uyarılar yardımı ile yol göstericilik yapar. Balina uyarısı sistemi ile büyük miktarlarda yapılan işlemleri size bildirerek ona göre plan yapmanıza yardımcı olur. Sürekli olarak borsayı takip etmektense sadece bu site aracılığı ile bütün bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ethereum’u sadece yatırım aracı olarak alıp saklamayı düşünmüyorsanız içeriğini de bilmek önemlidir. Bir diğer kullanım alanı, yapacağınız işlemlerden önce örnek işlemlerden çıkardığı verilere göre ödenecek benzin fiyatlarını veriyor. Özellikle farklı borsalarda işlem yapıyorsanız bu bilgiler sizin için oldukça önemlidir. Yine aynı şekilde farklı borsalarda işlem yapıyorsanız akıllı sözleşmelerin içeriklerini ve sistemlerini size bildirerek seçiminizi kolaylaştırıyor.

Sonuç

İnsanın merak duygusu onu uzaya çıkardı. Google bu meraktan doğan sorulara cevap olmaya çalıştı ve en sonunda kripto paraların en çok merak edilenlerinden olan Ethereum için kendi Google sistemi geldi. Her gün bir çok veriyi hiçbir uğraş gerektirmeden karşılaştırmanızı sağlayan Etherscan sayesinde merak ettiğiniz birçok şey artık birkaç işlem uzağınızda. İlerleyen yıllarda buna benzer yüzlerce sayfanın açılacağını ön görmek yanlış olmaz.

Kaynaklar